W sobotę dwudziestego ósmego września 2024 r. odbyła się „POTAŃCÓWKA WIEJSKA NA LUDOWO” w Glinkach. Jej organizatorem było Koło Gospodyń Wiejskich Borzymówka-Glinki. Wydarzenie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi z Programu Potańcówki Wiejskie - edycja 2024.
Koło istnieje od pięciu lat, organizowało już wcześniej warsztaty i potańcówki wiejskie. W tym roku podpisało umowę z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi na zorganizowanie zabawy tanecznej z elementami ludowymi. W tym celu został wynajęty namiot wraz z podłogą oraz oświetleniem. Potańcówka składała się z zabawy tanecznej oraz z warsztatów z technik tanecznych tańców ludowych jak oberek, polka, mazur, kujawiak. Szkolenie, jak i zabawę prowadził Pan Tomasz Pękala. Do tańca grał zespół ludowy „Kapela Mazowiecka" pod przewodnictwem Pana Bartosza Niedźwieckiego. Była to świetna okazja do przekazania i utrwalenia tradycji potańcówek wiejskich, jakie wspominają nasi rodzice i dziadkowie. Został, również przygotowany słodki poczęstunek, kawa, herbata, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz zupa gulaszowa.
Kapela Mazowiecka związana jest z osobą skrzypka Bartosza Niedźwieckiego laureata takich festiwali jak: Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Wojewódzki Przegląd Kapel w Mińsku Mazowieckim, w Dobrzelinie, w Lelisie, w Watkowie, w Maciejowicach i wielu innych. Obecny skład Kapeli to muzycy: Magdalena Szpuda śpiewająca do basów, Jakub Cieśla grający na barabanie i bębenku, Jakub Jurkowski na gitarze oraz Bartosz Niedźwiecki na skrzypcach. Pan Bartosz Niedźwiecki prowadzi Kapelę Mazowiecką, z którą prezentuje autentyczny folklor muzyczny Mazowsza Północnego. Zajmuje się również edukacją w zakresie polskiej muzyki ludowej. Aranżował muzykę ludową i komponował muzykę opartą na stylistyce muzyki tradycyjnej. Zainicjował powstanie Mazowieckiej Szkoły Muzyki Ludowej. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Pan Tomasz Pękala, jest tancerzem, muzykiem i animatorem. Związany jest z ruchem muzyki tradycyjnej od kilku lat, stara się aktywnie działać na rzecz popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej. Gra w zespołach jako bębnista, barabanista m.in. w Kapeli „Miód na Serce”. Okazjonalnie organizuje potańcówki oraz uczy podstaw tańców.
Nie sposób było nie zauważyć grupy młodych tancerzy z gminy Kocierzew, którzy przyjechali w łowickich strojach ludowych i nadali niepowtarzalny klimat i charakter Potańcówce.
Myślę, że wszyscy, licznie zgromadzeni, świetnie się bawili.
Dziękuję członkom Koła Gospodyń Wiejskich i wszystkim mieszkańcom Borzymówki i Glinek, którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy, znakomitego pomysłu, odwagi w jego zaproponowaniu i doskonałej realizacji. Liczę na kolejne potańcówki.
Maciej Mońka
Wójt Gminy Nowa Sucha