Plan ogólny to obowiązkowy dokument planistyczny obejmujący obszar gminy, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Jest to akt prawa miejscowego uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Projekt planu ogólnego powstanie na drodze uzgodnień, przy współudziale wszystkich zainteresowanych. Na poszczególnych etapach prac nad tym dokumentem każdy będzie mógł złożyć swoje wnioski i uwagi.
Wnioski do projektu planu ogólnego gminy Nowa Sucha należy składać do Wójta Gminy Nowa Sucha, w terminie od dnia 8 października 2024r. do dnia 8 listopada 2024r., wyłącznie na formularzu: Pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509).
Formularz dostępny jest w siedzibie Urzędu Gminy Nowa Sucha oraz na stronie internetowej BIP Gminy Nowa Sucha pod adresem:
https://www.bip.nowasucha.pl/strona-1325-wniosek_do_planu_ogolnego.html
Wnioski należy składać na piśmie utrwalonym w postaci:
- papierowej – bezpośrednio Urzędzie Gminy Nowa Sucha, Nowa Sucha 59A, 96-513 Nowa Sucha, pocztą na adres: Urząd Gminy Nowa Sucha, Nowa Sucha 59A, 96-513 Nowa Sucha
- dokumentu elektronicznego przekazanego za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Gminy Nowa Sucha: /UGNowaSucha/skrytka lub adres e-mail:gmina@nowasucha.pl
Plan ogólny gminy będzie obowiązkowo zawierał zapisy dotyczące:
- stref planistycznych (określenie sposobu zagospodarowania poszczególnych terenów),
- gminnych standardów urbanistycznych (określenie intensywności, wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej).
To właśnie strefa planistyczna w jakiej znajdą się ich działki, określi przyszłe przeznaczenie terenu w planie miejscowym lub w decyzji WZ, dlatego we wniosku do planu ogólnego, powinniśmy wskazać, że chcemy by nasze działki znalazły się w konkretnej strefie planistycznej.
Przepisy dopuszczają wyznaczenie następujących stref planistycznych:
- strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową wielorodzinną
- strefa wielofunkcyjna z zabudową mieszkaniową jednorodzinną
- strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową
- strefa usługowa
- strefa handlu wielkopowierzchniowego
- strefa gospodarcza
- strefa produkcji rolniczej
- strefa infrastrukturalna
- strefa zieleni i rekreacji
- strefa cmentarzy
- strefa górnictwa
- strefa otwarta
- strefa komunikacyjna.
Dodatkowo w ramach strefy planistycznej zostanie określony jej profil funkcjonalny
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, plan ogólny może określać obszary uzupełnienia zabudowy.
Wyznaczenie obszarów uzupełnienia zabudowy jest szczególnie ważne, ponieważ po wejściu w życie planu ogólnego, tylko dla nieruchomości położonych w takich obszarach będzie możliwe wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
Gdy konkretna nieruchomość nie będzie objęta ustaleniami żadnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i jednocześnie nie będzie objęta w planie ogólnym obszarem uzupełnienia zabudowy, to zabudowanie takiej nieruchomości będzie niemożliwe.
Podstawa prawna i formalna
Podstawą do sporządzenia planu ogólnego gminy jest ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023 r. poz. 977 z późn. zm.) oraz rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z dnia 8 grudnia 2023 r. w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz. U. z 2023 r. poz. 2758).
Gdzie znaleźć więcej informacji?
Szczegółowe informacje oraz aktualności na temat planu ogólnego można znaleźć na stronie internetowej https://www.bip.nowasucha.pl/strona-1326-plan_ogolny.html
Załącznik: Ogłoszenie Wójta Gminy Nowa Sucha o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego gminy Nowa Sucha